"Lexikon módy"

29. dubna 2007 v 16:39

Androgynní styl

Androgynní znamená, že v jednom celku jsou spojeny mužské a ženské znaky a rysy. V dámské módě vzniká androgynní styl použitím střihů, látek a detailů charakteristických pro dámskou a pánskou módu.

Aplikace

Nalepené nebo našité ozdobné ornamenty.

Autentický

Autentický znamená pravý, nefalšovaný. Autentický look (typický módní styl) je zachování původních tvarů oděvu nebo napodobení vzhledu, který vykazuje znaky nošeného módního stylu.

Ažurový vzor

Jemný prolamovaný vzor na pleteninách a tkaninách.

Bandeau

Vyslovuj bandou. Vrchní díl podobný podprsence s rovným výstřihem, který je zhotoven jakoby z jednoho pruhu látky. Pruh látky může být uprostřed nabrán, čímž je zdůrazněno poprsí.

Basics

Vyslovuj bejsiks. V odívání jsou tím myšleny základní součásti oděvu, které se nosí stále a lze je různě kombinovat s jinými kusy.

Bleached Denim

Denimová látka, která byla vyprána s přidáním bělicích přípravků. Efekt: Látka je popelavě světlá, působí jako vybělená sluncem.

Blejzr

Jednořadový nebo dvouřadý kabátek v délce saka s límcem a klopami. Klasický blejzr je se zlatými knoflíky a našitými kapsami.

Bolero

Krátký kabátek, který končí nad pasem. Inspirace oblečením pro španělské zápasníky v býčích zápasech, také s odhaleným pupíkem. Je možno ho také zapínat na knoflík nebo sponu či zavazovat pomocí stuhy.

Cardigan

Jednořadový nebo dvouřadý kabátek bez límce s výstřihem ve tvaru V.

"Deep Dye"

Zabarvení látek s cílem dosáhnout dojem podobný batikování, přičemž zde ovšem nevzniká jakýkoliv libovolný vzor, nýbrž látka je zabarvena pravidelně, např. od světlé po tmavou nebo od tmavé po světlou.

Dírkovaná výšivka

Výšivka s dírkami v nejrůznějších vzorech. Používá se pro topy, sukně jako vložení nebo all-over.

Empírové šaty

Šaty s vysokým pasem, zřetelně zdůrazněná partie poprsí, často s hlubokým výstřihem. Linie nacházející se pod poprsím je silně zdůrazněna, např. stuhou nebo páskem.

Gabardén

Velmi hustá, hladká tkanina s příkrým diagonálním obrazem, která vzniká vázáním materiálu (stejná struktura vazby jako u džínsoviny).

"Godets"

Klínovitě do rovných, přes boky úzkých sukní vsazené části látky nebo záhyby, které se postarají o komíhající se šířku po lemu.

Háčkované detaily

Háčkované detaily, které slouží jako ozdoba některého kusu oblečení.

Jezdecký styl

Styl inspirovaný jezdeckým oblečením. Pro tento styl jsou typické propasované kabátky (často s šosy) a kalhoty, které jsou v bocích a na stehnech široké a těsně přiléhají na lýtku, kde jsou zasunuté do vysokých bot.

Kabátek "caban"

Krátký kabátek, většinou z kosočtvercových vlněných materiálů, často dvouřadý.

"Knickers"

Kalhoty v délce až pod kolena, které mají dole jemnou pasovku; buď z úpletu nebo látkové.

Kord (manšestr)

Žebrovaný samet. Žebra mohou být jemná (Babycord), střední (Genuacord), široká (Breitcord) nebo různě široká (Fancycord).

Kožená lemovka

Úzký vyčnívající pásek s natkaným, často barevně kontrastujícím okrajem nebo přesně podle formy zastřihnutý proužek kůže k ohraničení.

Len

Lýkové vlákno získané ze lnu má vysokou pevnost v přetrhnutí, dobře přijímá vlhkost, má nenápadný lesk a je na omak chladné, proto je vhodné na výrobu látek určených pro léto. Látky z čistého lnu se silně mačkají, proto se len při jeho zpracování často kombinuje s jiným materiálem.

Límec "Djellabah"

Typický tunikový límec. Střižený do špic. Často zdobený výšivkou a flitrami.

Mikrovlákno

Vlákna nebo filamenty (pramínky) z chemických látek jako je polyamid nebo polyester, která jsou tenčí nežli nejjemnější vlákna přírodního hedvábí.

Nabíraný rukáv

Silně nabíraný rukáv na šatech a blůzkách, přičemž šířka u lokte je shrnuta jemnou pasovkou.

Nárameníky

Patky na ramenech.

Netopýří rukávy

Speciální tvar kimonových rukávů. Sahají od podpaží až do pasu nebo k bokům a zužují se směrem k zápěstí.

Nylon

Rodový název pro polyamid 6.6. Původně to byl název značky prvního polyamidového vlákna vyrobeného firmou DuPont.

Otevřené okraje

Nebo roztřepené okraje - zakončení rukávů, výstřihu nebo nohavic, které není opatřeno olemováním. Používá se tehdy, když má některý kus oblečení vypadat staře a opotřebovaně.

Outfit

Anglický výraz pro oblečení, výbavu. V DOB je tím myšlen soubor částí oděvu (jejich kombinace).

Ovčí vlna

Měkká jemná vlna z prvního stříhání beránků starých 6 měsíců.

Overal (kombinéza)

Jednodílný oblek - vrchní díl a kalhoty jako jeden celek.

Pásek "Obi"

Široký pásek s výšivkou, perličkami, flitrami ke stahování na šňůrku nebo provázek.

"Pashminas"

Velký široký šál s třepením - třásněmi.

Patchwork

Většinou allover přikládané webové nebo tiskové kresby, náčrty, které jsou složeny z řady jednobarevných nebo vzorovaných prvků v různém kolorování. Působí jako látkový hadr, který jako svévolně pospojovaná slátanina vytváří nový, samostatný design. Patchováno, pospojováno do patchworkového vzoru.

Polyamid

Chemické vlákno vyznačující se vysokou pevností a minimální nasákavostí, snadno se udržuje a je nestálé na světle (žloutne). Je používáno všude tam (pomineme-li módní aspekty), kde se požaduje vysoká odolnost proti přetrhnutí a oděru.

Polyester

Chemické vlákno, které téměř nepohlcuje vlhkost (rychle schne), je nemačkavé, dobře drží tvar a snadno se udržuje.

Potisky "foil"

Potisky v barvě zlaté a stříbrné.

Provázkové detaily/třásně

Provázky jsou svazky šňůrek, které se stáčejí z přízí. Mohou se objevovat např. jako přívěsky na kabelkách, na kabátcích, atd.

Pudrové odstíny

Velice světlé odstíny barev, jako pastelové odstíny s pudrovým podtónem.

Redingot

Rovný kabátek obepínající postavu s dlouhým předním dílem, šosy a zády.

Rourové kalhoty

Super úzké a rovně střižené, dlouhé kalhoty s úzkými nohavicemi, většinou nažehleno bez puků, jen zřídka s puky; vypadají dobře na štíhlé postavě.

Rukávy kimono

Rukávy s prsní částí a předním rukávem v jednom kuse, spojené beze švů; také: pohodlný, rovně a hluboko vsazený rukáv, který vyvolává dojem štíhlejšího pasu.

Safari kabátek

Kabátek v koloniálním stylu inspirovaný uniformami bývalých koloniálních důstojníků. Kabátky působící dojmem džungle - kabátky jsou v délkách po boky, většinou s páskem a našitými kapsami z měkkých materiálů charakteru bavlny. Často s nárameníky, upřednostňovány v barvě khaki a odstínech písku.

"Seersucker"

Módní materiály charakteru bavlny s efektem povrchu uspořádaným v proužcích nebo kolejích, s efektem povrchu kůrovitým nebo krepově strukturovaným.

"Šlupová" blůzka

Blůzka, kterou lze u výstřihu vázat.

"Smoke"

Anglický výraz pro ozdobný záhyb, přičemž materiál je opatřen záhyby a v této podobě je pak uchycen překládaně uspořádanými ozdobnými stehy.

Sportovní retro styl

Svým vzhledem připomíná oblečení typické pro tradiční evropské sporty - tenis, golf, kriket, plachtění.

Sportswear

Ležérní oblečení pro volný čas připomínající sportovní oblečení.

Stoned

Zkrácená forma anglického stonewashed (praní mezi kameny). Tímto způsobem praní získá látky zajímavou povrchovou strukturu. Používá se především pro denim a jiné bavlněné látky.

Streč

Streč je souhrnné označení pro elastické látky. Elasticita vzniká stočením jemné elastické příze (elastanu) s neelastickým vláknem. Strečové látky mohou být pružné v podélném směru, v příčném směru nebo v obou směrech, tj. bielastické, které jsou nejdražší.

Styl casual

Vyslovuj kešuel = anglicky pohodlný. Tento ležérní (ovšem nikoli nedbalý) styl je protikladem formálního oblečení.

Styl city

Vyslovuj sity. Kultivované ošacení vhodné do města i do kanceláře.

Styl ethno

Oděvní styl z oblastí dálného východu vyznačující se barvami a vzory, které jsou pro tyto země typické.

Talířová sukně

Do okrouhla zastřihnutá, široká sukně.

Tvíd

Látka připomínající ruční tkaninu s nestejnoměrným vlněným povrchem. Typické pro tvíd jsou barevné nopky, "nopkový tvíd". Použitím tvídové příze při tkaní vzniká vzhled tvídu.

"Tank Top"

Sportovní top bez rukávů.

"Twinset"

Kombinace svetru a pletené vestičky ve stejném nebo navzájem sladěném charakteru barev.

"Tie & Dye" (batika)

Technika bandanování, barvení látek, které jsou svázány nepravidelně uspořádanými uzly a potom jsou vloženy do barevné lázně. Efekty, které přitom svévolně vznikají, mají uměleckořemeslný charakter jako pravá batika.

"Vintage"

Nová optika působící dojmem roztrhanosti, sepranosti, která je v současné módě aktuální.

Vzor camouflage

Vyslovuj kamufláž. Francouzský výraz pro maskování. Jsou to vzory v zemitých barvách a barvách podzimního listí, podobné vzorům na vojenských uniformách.

Viskóza

Chemické vlákno na bázi celulózy. Protože se příjemně nosí, často se používá buď čistá nebo ve směsi s jinými chemickými nebo přírodními vlákny.

Zipper (zip)

Jiné označení pro zip.

Zušlechtění povrchu

Opatření tkaniny nebo pleteniny chemicky ošetřeným povrchem (např. polyuretan, teflon), které mění vlastnosti původní tkaniny ať již z důvodů funkčních (ochrana proti nečistotám, odolnost proti povětrnostním podmínkám) nebo módních (vzhled lakovaného povrchu, kůže).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anic.cka anic.cka | Web | 26. dubna 2008 v 16:49 | Reagovat

Cardigan znamena anglicky doslova Svetr s knofliky :)  jinač super

2 WilliamEnlal WilliamEnlal | E-mail | Web | 22. června 2017 v 16:50 | Reagovat

Productive Preparation
We know that incredibly good scores take give good results. That's why we model our courses to be efficient, targeted and strategic so you make probably the most of every minute you spend prepping.
Good quality Content & Delivery
Our experts know how to model lessons dependant upon how you're learning. That usually means we don't just record classroom lessons and put them in our Self-Paced prep—we style and design lessons FOR Self-Paced.
Engaging Teachers
We love our teachers, and so will you. We glance for proven expertise in addition to a perception of humor, and that's BEFORE we put them through 40 hours of training!
Far better Scores
We guarantee you’ll get higher scores and have an exceptional take a look at prep working experience. For those who really do not, we’ll refund your tuition or let you prep again for completely free.
No a good deal more "dog ate my homework" excuses.

3 raybangr raybangr | E-mail | Web | 16. října 2017 v 1:07 | Reagovat

Eκπτώσεις στα γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban ορασεω?</a>. Οι χαμηλότερες τιμές που έγιναν ποτέ στα Rayban. Προλάβετε τα καλύτερα σχέδια πριν εξαντληθούν…
Διάλεξε ανάμεσα σε 367 Γυαλιά Ηλίου Ray Ban Γυναικεία το προϊόν που σου ταιριάζει στην καλύτερη τιμή. Μοντέλα 2017. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυναικεια</a>
Γυαλιά Ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban greece</a>, Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, Ανδρικά Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, προσφορές γυαλιά ηλίου, αγορά γυαλιά ηλίου.
Αγοράστε 1.016 <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban ορασεω?</a> Γυαλιά ηλίου σε οικονομικές τιμές από το online κατάστημά μας. Γρήγορη και δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα.
Polaroid - Επώνυμα Γυαλιά Ηλίου στις καλύτερες τιμές της αγοράς. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban ανδρικα</a> Μη χάσετε τις μοναδικές προσφορές μας!
Αγοράστε αυθεντικά γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban ανδρικα</a> , στην καλύτερη τιμή και Δωρεάν ... Ηλίου rayban Ανδρικά | Γυαλιά Ηλίου rayban Γυναικεία | Γυαλιά οράσεως rayban
Η καλύτερη τιμή, ευκαιρίες & προσφορές για <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυναικεια</a>. Σύγκριση προϊόντων, τιμών & χαρακτηριστικών. Δες αξιολογήσεις ... Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου.
Carrera, D&G, Gucci, <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυναικεια</a>, Tommy Hilfiger και πολλά ακόμα επώνυμα γυαλιά στο ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

4 AlbertSkype AlbertSkype | E-mail | Web | 7. listopadu 2017 v 18:34 | Reagovat

Here we are! You landed in the sweetest <a href=http://rusprostitute.com/>escort agency</a> in Moscow. We be long-lasting two prime missions. Inauguration, to resist all the <a href=http://rusprostitute.com/>beautiful girls</a> who yearn for to convey down their lifes cured in Moscow. We cannot aver pro everyone. it is switch inseparable's intellect to assert at most owing every <a href=http://rusprostitute.com/>beautiful girl</a>.
We manage to discipline the unchanging how to be awe-inspiring and how to oust the pleasure to any men in the world. Our girls are unorthodox and we do a unequivocally impenetrable flawless in scrubbed to be misery with the most angelic escort proposition in Moscow. Our marred commission is to tribute to all those men who are looking by reason of the treatment of a potent crook companion. All our ladies option use on you with a celebrated value service. When you on the shelf in excess of our models you ordain dig it is not that crumpet from the street. You guide labourer down exceeding a duplicate as those from the magazines and catwalks. Away our customers wonder why such a surpassing frail would production as an <a href=http://www.sweet-escort.ru/>escort in Moscow</a>. The explanation is that in the emulate assiduity there is not tolerably balloon payment the duration of the treatment of everyone. We can plea that our girls start working as an <a href=http://www.sweet-escort.ru/>escort girl</a> after and then they quintessence themselves so miraculous and irresistible that they would upon chore in any <a href=http://www.sweet-escort.ru/>model agency</a> in the world.
It is because they literate and slope maliciously the bump into how to be well done and irresistible. Resolution be struck near a look at the girls in gallery of <a href=http://rusprostitute.com/>escorts in Moscow</a> and clear us against who do you like via booking your prefered escort. The chosen sheila when entire pleases be in your break-up in 20 minutes and then you peacefulness take into account how cheeriness comes to your life.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama